Kell-e temetni a 2025-ös növekedést? Várjunk azért még vele!
Az eddig megjelent ágazati adatok óvatos bizakodásra adnak okot, ez a lendület pedig az év jelentős részére kihatással lehet.
Utoljára 2006-ban volt akkora a gazdasági növekedés, mint az idei év második negyedévében: most 3,9 százalékkal bővült a gazdaság az előző év azonos időszakához képest. Az adat jelentősen meghaladja az elemzők várakozását.
Magyarország bruttó hazai terméke (GDP) nyolc éve példátlan ütemben, 3,9 százalékkal nőtt az idei második negyedévben az előző év azonos időszakához viszonyítva – közölte első gyorsbecslése alapján csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön. Az adat jelentősen meghaladja az elemzők várakozását, akik az első negyedévi 3,5 százalékoshoz hasonló növekedésre számítottak a második negyedévben is. A KSH értékelése szerint elsősorban az ipar és az építőipar javuló teljesítményének köszönhető a jelentős növekedési ütem.
A szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint 3,7 százalék volt a GDP éves összevetésű bővülése, míg az előző negyedévhez képest 0,8 százalékos volt a gazdasági növekedés az előző 1,1 százalékos emelkedés után. A magyar gazdaság a múlt év első negyedében lábalt ki a recesszióból, miután 2012-ben mind a négy negyedévben csökkent a GDP az előző negyedévhez képest és az év egy részében 1,7 százalékos volt a gazdaság visszaesése.
Pozsonyi Pál, a KSH főosztályvezetője az adatok ismertetésekor elmondta, hogy legutóbb 2006 első negyedévében volt ennél nagyobb az éves GDP-növekedés. Hozzátette, hogy a napokban megjelent ipari és építőipari adatok alátámasztották a második negyedéves növekedést, és az előrejelzések szerint a mezőgazdaság teljesítménye is kedvezően alakul, annak ellenére, hogy a gabonatermés rosszabb lehet a vártnál. Kifejtette, hogy az ipari ágazatok szinte mindegyike növekedést mutat. Az építőipart elsősorban a nagy infrastrukturális beruházások húzzák, de már a feldolgozóiparban is érzékelhető a beruházások beindulása. A szolgáltató ágazatban – a pénzügyi szektor kivételével – szintén növekedés látszik.
Az idén az első negyedévben 3,5 százalékkal emelkedett a GDP az előző év azonos időszakához képest, és a második negyedévben sorozatban már ötödik negyedéve mutatott éves összevetésű növekedést. Tavaly a második negyedévben 0,5 százalékkal bővült Magyarország bruttó hazai terméke öt negyedévi csökkenés után először. A második negyedéves részletes adatokat szeptember 3-án teszi közzé a KSH, amely megjegyzi, hogy a csütörtökön közölt gyorsbecslés korlátozott információs bázisra épül, ezért a végleges adatok eltérhetnek az előzetes számoktól.
A második negyedévi gyorsbecslés alapján valószínűleg a londoni elemzők is javítani fognak a Magyarországra vonatkozó GDP-előrejelzésükön. William Jackson, az egyik legnagyobb londoni gazdasági-pénzügyi elemzőház, a Capital Economics felzárkózó piacokkal foglalkozó vezető közgazdásza az adatismertetés után közölte: „túl alacsonynak tűnik” a cég által jelenleg érvényben tartott előrejelzés, amely 2,8 százalékos egész évi magyar GDP-növekedéssel számol az idén.